Principal Pariculars MS Paritulars Communications

Non-Teaching


APOLLO INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCES & RESEARCH, CHITTOOR
NON TEACHING STAFF 
ANATOMY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.P.SELVARAJ
2 DISSECTION HALL ATTENDANTS Mr.K.POORNA CHANDRA RAO
3 DISSECTION HALL ATTENDANTS Mr.D.SURESH
4 DISSECTION HALL ATTENDANTS Mr.CHARLES
5 DISSECTION HALL ATTENDANTS Mr.K.CHINNARAJULU
6 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Ms.K.SUPRIYA
7 SWEEPERS Ms.G.LAXMI
8 SWEEPERS Ms.S.DEEPA
PHYSIOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.V.S.THEJESH
2 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Mr.T.REDDY SEKHAR REDDY
3 SWEEPERS Mr.P.NAGABUSHANA
4 SWEEPERS Ms.C.NAGAVENI
BIOCHEMISTRY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.V.S.BHAVANI
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.P.PARAMESWARI
3 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.M.KISHORE
4 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.V.NAVEEN 
5 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.S.KIRAN KUMAR
6 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.S.GHOUSE BASHA
7 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.S.RAJIVELU
8 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Ms.T.JYOTHAMMA
9 SWEEPERS Ms.N.AMBIKA
10 SWEEPERS Ms.G.RADHIKA
11 LAB ATTENDANTS Ms.M.JAYANTHI
PATHOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.P.CHALAPATHI
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.M.ANAND
3 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.VASU
4 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.K.SHALINI
5 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.G.SUDHEER KUMAR
6 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.KANAKATALAMMA
7 LAB ATTENDANTS Ms.V.GAYATHRI
8 LAB ATTENDANTS Ms.N.GUNA
9 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.G.POORNACHANDRA RAO
10 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.A.LAKSHMI DEEPAK
11 SWEEPERS Mr.M.THANGAVELU
12 SWEEPERS Ms.G.MANJULA
MICROBIOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms. RADHIKA.P
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms. REDDY KALAVATHI
3 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.M.SOUNDER
4 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.T.ASAI THAMBI
5 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.C.PURNAVATHI
6 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.K.T.SUDHEER
7 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.G.BHANUPRIYA
8 LAB ATTENDANTS Ms.S.SAHEENA
9 LAB ATTENDANTS Mr.K.NARESH
10 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.P.MURALI KRISHNA
11 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.A.RAGHU PATHI
12 SWEEPERS Ms.A.JYOTHI
13 SWEEPERS Ms.G.RANI
PHARMACOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 LAB ATTENDANTS Ms.S.PADMAVATHI
2 LAB ATTENDANTS Mr.ALEX PANDIAN
3 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Mr.S.LOKESH REDDY
4 SWEEPERS Mr.K.CHINNA RAJULU
5 SWEEPERS Ms.SULOCHANA
FORENSIC MEDICINE
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms. LAKSHMI PRIYA
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.E.NIRUPA
3 LAB ATTENDANTS Mr.K.PAWAN KALYAN
4 LAB ATTENDANTS Mr.NATARAJA
5 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.T.VENU GOPAL
6 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Mr.K.SURESH 
7 SWEEPERS Mr.B.RAGHUPATHI
8 SWEEPERS Mr.K.BABU
9 SWEEPERS Mr.G.BALAKRISHNA
10 SWEEPERS Ms.N.CHITRA
COMMUNITY MEDICINE
S.No Designation Staff Name
1 MEDICAL SOCIAL WORKER Mr.JOSEPH ALBERT JOHN
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.M.BHARATHI
3 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.JAGADEESH
4 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.KIRAN KUMAR N.S
5 STOREKEEPER/CLERK/COMPUTER OPERATOR Mr.S.THULASI KUMAR
6 SWEEPERS Mr.M.NAGABHUSHAN
COMMUNITY MEDICINE-RURAL TRAINING CENTER
S.No Designation Staff Name
1 MEDICAL SOCIAL WORKER Ms.REBAKA
2 MEDICAL SOCIAL WORKER Mr.SANTHOSH KUMAR
3 PUBLIC HEALTH NURSE Ms.P.GEETHA
4 HEALTH INSPECTOR (MALE) Mr.M.KRISHNAN
5 HEALTH EDUCATOR Ms.SHILPA
6 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr. BALAKRISHNA REDDY
7 PEON Ms. SUBRAMANYAM
8 VAN DRIVER NETHAJI KALAHASTHRI  
9 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK GOPIREDDY SARITHA 
10 SWEEPERS AMARNATH
11 SWEEPERS N.LATHA
COMMUNITY MEDICINE-URBAN TRAINING CENTER
S.No Designation Staff Name
1 MEDICAL SOCIAL WORKER Ms.P.BINDU
2 MEDICAL SOCIAL WORKER Ms.GLORY ETIZA
3 PUBLIC HEALTH NURSE S SANGEETHA
4 HEALTH INSPECTOR  Mr.N.DHANDAPANI  
5 HEALTH INSPECTOR  Mr. T. MANAVALAN
6 HEALTH EDUCATOR Ms.MARIYA RANI
7 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.SELVAMUTHU
8 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr. SANTHOSH KUMAR 
9 PEON Mr.SATHISH
10 VAN DRIVER CHANDRAGIRI SIREESH KUMAR
11 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr. SRIDEVI
12 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.VIJAYAKUMAR
13 SWEEPERS A.JAGADEESH
14 SWEEPERS B.BHARATHI 
GENERAL MEDICINE
S.No Designation Staff Name
1 ECG TECHNICIAN Ms.B.VARALAKSMI
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.G.SUDHEER KUMAR
3 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.KANAKATALAMMA
4 LAB ATTENDANTS Mr.S.SARATH
5 LAB ATTENDANTS Ms.A.RAJALAKSHMI
6 LAB ATTENDANTS Ms.P.PRABHAVATHI
7 LAB ATTENDANTS Ms.P.KASTHURI
8 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.K.S.VINOD KUMAR
9 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.M.C.SOMASEKHAR
10 RECORD CLERK Mr.S.KHAMARUDDIN
11 RECORD CLERK Mr.V.JAGADEESH
PEDIATRICS
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.P. JAYACHANDRA 
2 LAB ATTENDANTS Mr.N.Pradeep
3 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.S.DILIP
4 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Ms.P.MEENA
5 RECORD CLERK Mr.R.V.SATHEESH
GENERAL SURGERY
S.No Designation Staff Name
1 LAB ATTENDANTS Mr.PARTHIBAN
2 LAB ATTENDANTS Ms.C.RANJITHA
3 LAB ATTENDANTS Mr.P.AMMULU
4 LAB ATTENDANTS Mr.D.PUSHPANJALI
5 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.THULASI RAM
ORTHOPEDICS
S.No Designation Staff Name
1 LAB ATTENDANTS Ms.M.CHITTAMMA
2 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.LOKESWAR
ENT
S.No Designation Staff Name
1 LAB ATTENDANTS Ms.G.VICTORIYA
2 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.ELANGO
3 AUDIOMETRY TECHNICIAN Mr.S.BADULLA
OPTHALMOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.G.KISHORE
2 LAB ATTENDANTS Ms.D.LAKSHMI
3 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK MR.MOHAN
OBSTETRICS & GYNAECOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.M.RAJU 
2 LAB ATTENDANTS Ms.N.SARASWATHAMMA
3 LAB ATTENDANTS Ms.S.MEHROON
4 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.C.M Lokesh
5 RECORD CLERK B.R.CHANDRA SEKHAR
RADIOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 RADIOGRAPHY TECHNICIAN Ms.K.VANAJA
2 RADIOGRAPHY TECHNICIAN Mr.G.JAYADEVAN
3 DARK ROOM ASSNT Mr.A.VENU GOPAL NAIDU
4 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mrs.P.Sreedevi
5 RECORD CLERK Mr.N.BHARAGAV RAMUDU
6 RECORD CLERK Mr.G.RAMESH REDDY 
ANAESTHESIOLOGY
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.M.VINOD 
2 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Mr.A. MOHAN KUAMR
3 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK K.VEDA PRIYA
DENTISTRY
S.No Designation Staff Name
1 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Ms.S.SARITHA
CENTRAL RECORD SECTION
S.No Designation Staff Name
1 MEDICAL RECORD OFFICER Ms.T.SHANTHI
2 SATISTICIAN Mr.K.REDDY JAWAHAR BASHA 
3 CODING CLERK Ms.S.SHANAJ 
4 CODING CLERK Ms.G.KALAPRIYA DARSHINI
5 CODING CLERK Ms.T.ANUSHA
6 CODING CLERK Mr.D.JAISYAM
7 RECORD CLERKS Mr.N.S.R.JAYAKRISHNA
8 RECORD CLERKS Mr.R.MAHESH
9 RECORD CLERKS Mr.K.PRAVEEN
10 RECORD CLERKS Ms.P.LAVANYA
11 DRAFTARIES Mr.C.HARSHA
12 DRAFTARIES Mr.Babu
13 PEON Mr.D.SUBRAMANYAM
14 PEON Mr.M.VIJAYAKUMAR
15 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Ms.M.ARUNA KUMARI
CENTRAL RECORD SECTION  
S.No Designation Staff Name
1 ANIMAL ATTENDANT Ms.V.VELAMMA
2 ANIMAL ATTENDANT Mr.K.BHASKAR
3 TECH FOR ANIMAL OPERATIONS  ROOM Mr.P.VIJAYA BHASKAR
4 SWEEPERS Ms. VASANTHI.N
5 SWEEPERS Mr.P.KIRAN KUMAR
CENTRAL RECORD SECTION
S.No Designation Staff Name
1 LIBRARIAN Mr.E.V.U.BHASKAR REDDY
2 DEPUTY LIBRARIAN Ms.N.KAVITHA
3 DOCUMENTALIST Ms.G. SARADA 
4 CATALOGUER Ms.C. LEELA 
5 LIBRARY ASSISTANT Mr.P.BHAVAN
6 LIBRARY ASSISTANT Mr.G.NAGESWARA
7 LIBRARY ASSISTANT Mr.K.THULASI RAM
8 LIBRARY ASSISTANT Mr.C.KALYAN
9 DRAFTARIES R.S.YUVARAJ
10 DRAFTARIES Ms.T.DEVADARSHINI
11 PEON P.BALAJI
12 PEON Ms.P.MURALI
CENTAL PHOTOGRAPHIC CUM AUDIOVISUAL UNIT
S.No Designation Staff Name
1 PHOTOGRAPHER Mr.DINESH
2 ARTIST MODELLERS O.LAVA KUMAR
3 AUDIOVISUAL TECHNICIAN Mr.M.ASHOK KUMAR
4 STOREKEEPER CUM RECORD KEEPER/CLERK Mr.N.CHARAN KUMAR
5 LAB ATTENDANTS Mr.SURESH
MEDICAL EDUCATION UNIT
S.No Designation Staff Name
1 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Ms.K.G.VANI
2 STENO CUM COMPUTER OPERATOR Ms.P.MEENAKSHI
CENTRAL STERILIZATION SERVICES
S.No Designation Staff Name
1 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.T.NIRMALA
2 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.T.ESWARUDU
3 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.G.PRABHAKARAN
4 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.S.A.SADIQ 
5 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN S.KALPANA
6 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN K.BHANU PRIYA
7 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN S.HEMAVATHI
8 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN K.DURGA
9 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN T. GEETHA 
10 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN M.ARUNA
11 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN T.MALLIKA
12 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN DRAKDHAYANI
13 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN PREMALATHA
14 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN V.KALYANI (ASHA)
15 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN M.GEETHA
16 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN V.GOPI
18 WARD BOY Mr.G.SANKARAIAH
19 WARD BOY Mr.K.RAJARAM
20 WARD BOY Mr.M.DAMODARA REDDY
21 WARD BOY Mr.T.RAVICHANDRA REDDY
22 WARD BOY Mr.N.MANIKANTA
23 WARD BOY Mr.R.SARAVANABAVA
24 WARD BOY Ms.K.ADHI LAKSHMI
25 WARD BOY Ms.N.KUMARI
26 SWEEPERS Ms.K.MOHANAMBA
27 SWEEPERS Ms.S.VARALAKSHMI
28 SWEEPERS Ms.D.KRISHNAVENI
29 SWEEPERS Mr.V.NARESH
LAUNDRY SERVICES
S.No Designation Staff Name
1 SUPERVISOR T.DAMODHAR
2 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Ms.DHARANI
3 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.P.VINAYAKA
4 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Ms.P.ALIVELU
5 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN MrM.SUBRAMANYAM
6 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.G.CHANDRA BABU
7 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.N.SRINIVASULU
8 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.S.SUNDAR RAJ
9 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.P.RAGHUNADAN
10 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.G.SUBRAMANYAM
11 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.M.RAMA MOORTHY
12 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.K.RAGHAVAIAH
13 DHOBI/WASHERMAN/WOMEN Mr.C.ANANDHAN
14 PACKER Ms.K.AMMANAMMA
15 PACKER Ms.R.KOUSALYA
16 PACKER Ms.E.MURAGAMMA
17 PACKER Ms.N.BUJJI
18 PACKER K. JAGADEESH
19 PACKER S.MOHAN MURALI
20 PACKER V. MASTHAN
21 PACKER R.DAMODARA REDDY
22 PACKER D.BALAKRISHNA
23 PACKER T.JAYANTHI
24 PACKER N. SUSEELA
BLOOD BANK
S.No Designation Staff Name
25 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.A. ASHOK KUMAR
26 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.Balakrishna Reddy
27 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Ms.Sumathi
28 TECHNICAL ASSNT /TECHNICIAN Mr.Selva muthu
29 LAB ATTENDANTS Mr.B.Balakrishna
30 LAB ATTENDANTS Ms.K.MANJULA
31 LAB ATTENDANTS Ms.K.KAVITHA
32 LAB ATTENDANTS Ms.K.CHITTAMMA
33 LAB ATTENDANTS Mr.S.MEGANADHAM
34 LAB ATTENDANTS Mr.P.KODHANDAN
35 STOREKEEPERS Mr.R.MUNIRAJULU
36 STOREKEEPERS Mr.C.HARINADHA REDDY
37 STOREKEEPERS Ms.K.LATHA
38 STOREKEEPERS Ms.C.KAVERI
39 STOREKEEPERS Ms.R.JAGADEESWARI
40 STOREKEEPERS Ms.E.JYOTHI
41 RECORD CLERK Mr.A.G.MADHAVA REDDY
42 RECORD CLERK Mr.M.PRASAD
CENTRAL CASUALITY CERVICES
S.No Designation Staff Name
1 STRECHER BEARERS Mr.R.SUJATHA
2 STRECHER BEARERS Ms.D.LAKSHMI
3 STRECHER BEARERS Mr.K.VENKATA SWAMY
4 STRECHER BEARERS Ms.BHUVANESWARI
5 STRECHER BEARERS Ms.D.MALLIKA
6 STRECHER BEARERS Ms.N.SARITHA
7 WARD BOYS  Mr.V CHANDRA SEKHAR
8 WARD BOYS  Ms.P.USHA RANI
9 WARD BOYS  Ms.D.HEMALATHA
10 WARD BOYS  Ms.N.MANJU BHARGAVI
11 WARD BOYS  Ms.HEMAVATHI
12 WARD BOYS  Ms.LAVANYA
13 RECEPTIONIST CUM CLERKS Mr.KHAMRUDDIN
14 RECEPTIONIST CUM CLERKS Mr.R.HARISH
CENTRAL WORK SHOP
S.No Designation Staff Name
1 SENIOR TECHNICIANS  Mr.P.RAVIKIRAN
2 SENIOR TECHNICIANS  Mr.RIVICHANDRA REDDY
3 SENIOR TECHNICIANS  Mr.BALAJI
4 SENIOR TECHNICIANS  Mr.MOHAN BABU
5 JUNIOR TECHNICIANS Mr.JITHENDRA
6 JUNIOR TECHNICIANS Mr.SIVAPRASAD
7 JUNIOR TECHNICIANS Mr.SRIHARI KUAMR
8 JUNIOR TECHNICIANS Mr.KARTHIK
9 JUNIOR TECHNICIANS Mr.M.LOKESH BABU
10 JUNIOR TECHNICIANS Mr.K.GUNASEKHAR
11 CARPENTER Mr.K.JYOTHEESWAR REDDY
12 BLACK SMITH Mr.M.RAJESH KUMAR
13 ATTENDANTS Mr.A.BABU
14 ATTENDANTS Ms.KAVITHA
15 ATTENDANTS Ms.JARINE
16 ATTENDANTS Ms.DHANAMMA
MARTURY
S.No Designation Staff Name
1 ATTENDANTS K.POORNACHANDRA 
2 ATTENDANTS Mr.P.LOKANADHAM
3 ATTENDANTS Mr.N.UMAPATHI REDDY
4 ATTENDANTS Mr.M.PURUSHOTHAM
Online Fees Payment
Contact Us

APOLLO INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCES & RESEARCH CHITTOOR,
Murukambattu, Chittoor
Andhra Pradesh, India- 517127.
Ph: 08572-246666
Fax: 08572-245855
Anti Ragging Toll-free: 1800-425-2466
Mail: [email protected]